ASTROLOJİ

Astroloji, antik çağlardan (Sümerler zamanından) günümüze çok farklı uygarlıkların ve kültürlerin kadim bilgileri ışığında gelişerek, değişerek günümüze kadar gelen ve günümüzde modern astroloji olarak da tanımlanan içinde felsefe, sosyoloji, bilinçaltı psikolojisi,astronomiyi de barındıran kendine ait bir sistemi olan sembol dilidir.

Astroloji, pozitif bir bilim değildir. Ancak astroloji tarihi ile ilgili kaynaklar, özellikle Rönesans döneminde "Kepler" ve "Galilei" gibi ünlü astronom ve fizikçilerin bir dönem astroloji ile yakından ilgilendikleri bilgisini vermektedir.Modern astronominin yükselişi ile birlikte astroloji ve astronominin yolları ayrılmıştır.Yine ünlü psikolog Carl G.Jung'un "Kolektif Bilinçdışı" çalışmalarında astrolojiyi kullandığını çeşitli literatürlerde görebiliyoruz.

Kozmos sürekli devinim halindedir. Bu devinime paralel olarak, evrensel sistemin kendi içindeki barındırdığı sisteme bağlı kalarak gökyüzündeki güneş, ay ve diğer gezegenlerin de yerleri değişmektedir.Astroloji de doğum haritamız; doğduğumuz andaki gökyüzünde gezegenlerin yerleşimi ve birbirlerine göre konumlarını içeren bir resimdir.Yine astrolojik olarak ,bizim için özel ve sabit olan resimdir(Astroloji dilinde,bu resim kısmen kader gibidir).Gökyüzü sürekli değişim halinde olduğundan bizim için esas olan resmin dışındaki etkiler sürekli değişmekte ve bizim resmimizi de etkilemektedir.Bu etkileşimin nasıl olabileceği konusunda astroloji bize kendi dilinde bilgiler verir. Çoğu insan kadere inanır. İnanmayanlar da ileriki yaş dönemlerinde yaşadıkları tecrübeleri düşündüklerinde istemeseler de kaderin varlığını kabullenmek zorunda olurlar.Bizler astrolojide doğum haritamızın bize ana kadersel planımızı gösterdiğine inanırız.Bu planında tesadüfü olmadığını ruhumuzun doğum öncesinden itibaren yaşamını planlayarak dünyaya geldiğini ve bu yaşam yolculuğunun ruhun tekamülü üzerine kurulduğunu düşünürüz.

Hayat ,amacı ve hedefleri olan bir projedir.Bu projenin ruhsal olgunlaşmaya yönelik bir amacı vardır.Bu amacın nasıl ve ne şekilde, ne gibi olaylarla gerçekleşebileceği ise bizim doğum haritamız ile evrensel akış dediğimiz gökyüzündeki gezegenlerin hareketi arasında oluşan etkileşime bağlıdır.Astroloji ,her ne kadar içinde kadersel temaları barındırsa da evrensel akış ile kaderimizi uyumlu ve ahenkli hale getirme veya olumlu kullanmakta, bizim tutumlarımızın, kendimiz ve çevremizdeki olaylar ve kişiler ile ilgili, farkındalığımız ve seçimlerimizin payı çok büyüktür.

Evrensel akış ile uyum, herkes için bazı konularda kendiliğinden, bazı konularda da zorlanarak,üzülerek ,değişerek olacaktır.Sonuçta yaşam hedefini gerçekleştirecektir.Bu aşamada anne, baba, eş, çocuk arkadaşlar ve işbirliği ve iletişimde olduğumuz herkes rolunü üstlenecektir. Astrolojinin bütün bu olayların nasıl olabileceği hakkında bize bilgiler verdiğine inanmaktayım.Astrolojik Doğum Haritası
Biz henüz daha doğmadan anne karnında iken maruz kaldığımız en son güneş tutulmasının olduğu anın gökyüzü haritası, doğum öncesi hemen yeni ay/ dolunay zamanının gökyüzü haritası ve doğum anımızın astrolojik haritası bize ;

Bu dünyadaki yaşam amacımız
Yaşam amacımızı gerçekleştirmeye çalışırken nasıl bir yol izleyebileceğimiz?
Kişiliğimiz, kişiliğimizin dışarıya yansıyan ve yansımayan yönleri
Yeteneklerimiz, Maddi ve manevi değerlerimiz, Şanısımız
Ailemiz, Atalarımız
Kimlerle birlikteyiz, kimlerle birlikte olmak isteiyoruz,
Hayallerimiz, ümitlerimiz,
Kariyer ve iş hayatımız
Çocuklarımız
Hangi konularda risk alırız, hangi konularda temkinli olmak isteriz?
Bizi keyifli kılan ve motive eden konular
Aşk, evlilik, eşimiz ve beklentilerimiz
Güçlü yönlerimiz, gelişmeye açık yönlerimiz
Zihin yapımız,olayları algılama biçimimiz
Blinçaltı yapımız
Hayatın hangi alanlarına dikkatliyiz, hangi alanlarını görmüyoruz ?
Aslında biz bu yaşamda neyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz?
Şuan hayatımızın hangi dönemindeyiz ?
Şuan evrensel akışın bize getirdikleri
Gelecek dönemde evrensel akışın getirebilecekleri
Astroloji kendi dilinde yukarıdaki tüm konular hakkında bize bilgi verebilir.
Biliyor olmak, bilinçli olmak her şeyi akışa bırakmak ve beklemek değildir.
Bilinçli olmak;Akışı veya rüzgarı arkana almaktır. Bazen çılgınca surf yapmak gibi hedefe koşmak bazen akışa teslim olmak gibi sessizce beklemek ve olan biteni anlamaya çalışmaktır.Her bekleyiş ve teslim oluşun, yeni bir oluşumun başlangıcı olabileceğini ve bu sürecin bizi bir şeylere hazırlıyor olabileceğini de unutmamak gerekir.
Bilinçli olmak; Hayatımızın yönünün hangi evresinde olduğumuzu anlamaya çalışmak ve o evreye uygun hareket etmek demektir.

Astroloji ve Yaşam Koçluğu
ASTROLOJİ İLE YAŞAM KOÇLUĞU çalışmalarında; Astrolojik haritanın analizinden çıkan sonuçlar ile danışan ile yapılan birebir görüşmeler birleştirilerek, Kişiye özgü yaşam planının keşfi ve mevcut an analizi, danışanın önceliğine bağlı olarak hedeflerinin belirlenmesi ve diğer koçluk alanları konusunda görüşmeler yapmaktayız.Burada evrensel akış konusunda yine astrolojik haritalardan faydalanılmaktadır.

Sevgilerimle
Nuray Güngöroğlu
Profesyonel koç ve Astrolog 

Nuray Güngöroğlu

Yaşamınınızda bilinçli bir farkındalıkla sevgi dolu ve huzur duygusu ile yürümeniz dileğimle...